Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.
Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".
Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".
"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".
"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.
"Той винаги
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от Античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в с
Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.
Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.
Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.
През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен".
"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.
Фестивалът "Вода" се организира
Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.
Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция.
Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа. Той твори във времена на трескава смяна на теченията в изкуството, но
Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамките на програмата „Творческа Европа" на ЕС. На 30 септември в „Топлоцентрала“ ще бъдат разяснени същността на културната мобилност и как тя може да бъде използвана от представители на различни културни сектори, съобщават организаторите.
Творците и професионалистите ще разберат как да разработят свой проект за културна мобилност, да намерят партньори, как да използват портала за кандидатстване на „Гьоте институт“, как да подготвят необходимите документи, в какво се състои процесът на получаване и отчитане на безвъзмездните средства.
На 10 октомври ще се проведе онлайн уъркшоп, който ще даде възможн
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра са живели и работили творци като Павел Метеоров, който е завършил Кралската художествена академия в Брюксел, Тодоро Добруджански, който е живял в Париж и Бедиг Бедросян. Благодарение на тяхната работа и изложби в града се създава атмосфера, която допринася за израстването на много млади творци. В резултат на това се създава местна школа на много високо ниво, а през 50-те години на миналия век петима силистренци са учили в Художествената академия в София.
Във фондовете на Художествената галерия в Силистра са събрани около 1600 творби на големи български художници. Над 200 от тях са представени в постоянната експозиция на галерията.
Статуя на родения в щата Арканзас кънтри певец Джони Кеш ще може да бъде видяна на най-невероятното място: Капитолия на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Лидери на Конгреса, законодатели от Арканзас и членове на семейство Кеш ще присъстват днес на откриването на бронзова статуя, изобразяваща "Мъжа в черно".
Статуята на Джони Кеш е втората нова фигура, която Арканзас изпраща, за да замени две съществуващи изображения, представящи щата в Капитолия на САЩ повече от 100 години.
Друга статуя, изобразяваща лидера за граждански права Дейзи Бейтс, беше открита по-рано тази година.
През 2019 г. законодателният орган на щата гласува да замени с Бейтс и Кеш двете предишни статуи на Арканзас, които изобразяваха малко известни личности от 18-и и 19-и век.
Двете нови статуи бяха одобрени, след като законодателите на Арканзас обсъдиха различни идеи.
Спектакълът „Червената шапчица“ на Държавен куклен театър (ДКТ) - Видин е селектиран за участие в програмата на международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в морската градина на Бургас. Това е поредно участие на видинският куклен театър във фестивала, съобщиха от културната институция.
Пиесата „Червената шапчица“ ще се играе два пъти на откритата сцена „Охлюва“. Драматизацията и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови, сценография и кукли - Елена Цонкова, композитор е Петко Т. Манчев. Участват актьорите Аделина Иванова и Красимир Колев, напомнят от театъра.
В началото на юли Видинският куклен театър участва в седмото издание на кукления фестивал за всички възрасти „Шарено петле“ в Плевен с марионетния спектакъл „Цирк Мираж“.
В периода от 25 август до 1 септември театърът гостува с пет представления на същия спектакъл по време на международ
С прожекция на италианския филм „Все още има утре” във Варна бе открито 32-рото издание на Международния фестивал „Любовта е лудост“.
Черно-бялата лента на Паола Кортелези има награди „Давид на Донатело“ за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля и получи много аплодисменти в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ). Тя участва и в конкурсната програма, която съдържа 12 заглавия.
Старт на фестивала дадоха кметът на Варна Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева и директорът на Националния дворец на културата (НДК) Андрияна Татарова.
Това е чудесен фестивал, който Варна поддържа като традиция и ще продължаваме да го надграждаме, каза Коцев.
Това е маратон на филмовото изкуство, каза проф. Андреева и пожела всеки зрител да преживее мигове на щастие и да усет
Спектакълът „Бурята“ (реж. Робърт Уилсън), продукция на Народния театър „Иван Вазов“ (НТ), е представен като най-важното събитие на тазгодишното издание на Международния театрален фестивал в Тбилиси, Грузия.
Представленията ще бъдат на 17 и 18 септември, съобщават от българската трупа.
Фестивалът в Тбилиси е основан през 2009 г. с мисията да популяризира града, неговата култура и уникалната творческа атмосфера. Провежда се всяка година, в края на септември и началото на октомври, и е едно от основните събития в областта на сценичните изкуства в Кавказ, като привлича вниманието на най-известните, креативни, провокативни и иновативни театрални продукции от света, място за среща на Европа и Азия, разказват от НТ.
По думите им фестивалът е домакин на лидерите на световния те
Френският режисьор и носител на "Оскар" Мишел Азанависиюс разказва за Праведниците по времето на Холокоста в анимационния филм "Най-ценният товар", който вече е на голям екран във Франция, предаде АФП.
Азанависиюс, познат с работата си над "Артистът" (2011), казва, че е искал да подходи "деликатно", когато разказва на децата една почти невъзможна за разказване история.
Анимационният филм "Най-ценният товар" (La plus precieuse des marchandises) с продължителност 1 час и 21 минути, адаптиран по едноименната творба на Жан-Клод Грюмбер, беше включен в конкурсната програма на кинофестивала в Кан.
"Най-ценният товар" потапя зрителите в историята на беден дървар и съпругата му, които приютяват бебе, изхвърлено от един от многото влакове по пътя към нацистките лагери на смъртта.
"Очевидно е, че говорим за геноцида над евреите, Втората световна война, ла